Timetable

2017  Timetable

 

Studio 1                                              Studio 2                                              Studio 3                                            Studio 4

 

Monday

3:30-4:15 Test 3 Ballet                         3:30-4:15 Level 2 Hip Hop              

4:15-5:15 Test 3 Jazz                           4:15-5:00 Test 2 Tap                           4:15-5:15 Silver Star Ballet                           4:15-5:15 Level 8 Hip Hop

5:15-6:15 L3 & 4 Contemporary                                                              5:15-6:15 L1 & 2 Contemporary                   5:45-6:45 Advanced Jazz     

6:15-7:30 Silver Star Jazz                                                                         6:45-8:15 Open Intensive

                                                                                                                                           8:15-9:00 Open Cheer

 

 

TuesdayIMG_0647 copy


9:30-10:30
Kreative Kids


3:30-4:30
 Bronze Medal Ballet          3:30-4:15 Test 1 Tap                           3:30-4:30 Bronze Star Jazz

4:30-5:00 Pointe                                   4:30-5:15 Bronze Medal Tap             4:30-5:1 Level 5 Hip Hop                       4:30-5:15 Level 1 Hip Hop

5:00-6:15 Gold Medal & Star Jazz     5:15-6:15 Elementary Above Ballet   5:15-6:15 Silver Medal Jazz

6:15-7:15 Gold Medal & Star Ballet    6:15-7:15 Advanced Tap                      6:15-7:30 Elementary Jazz

7:30-8:30 Level 11 & Open Hip Hop                                                                       7:30-8:30 Level 9 & 10 Hip Hop 

 

 

 

Wednesday

3:45-4:30 Test 2 Ballet                           3:45-4:30 Test 3 Tap                          3:30-4:30 Bronze Medal Jazz

4:30-5:15 Test 2 Jazz                              4:30-5:30 Elementary Tap                4:30-5:30 Level 3 & 4 Hip Hop                  4:30-5:30 Silver Star Ballet

5:30-6:30 Elementary Above Ballet    5:30-6:30 Silver Star Tap                  5:30-6:30 Bronze Star Ballet                       

6:30-7:30 L5 & 6 Contemporary          6:30-7:30 Bronze Star Tap                6:30-7:30 Level 7 Hip Hop

7:30-8:30 Open Jazz

 

IMG_0329 copy1

 

Thursday

9:30-10:30 Magic Movers

3:30-4:15 Test 1 Jazz                                 3:45-4:45 Gold Medal Tap

4:15-5:00 Test 1 Ballet                              4:45-5:45 Gold Medal & Star Ballet  5:00-6:00 Mini Cheer

.                                                                                                                                                 6:00-7:15 Youth Cheer

.                                                                                                                                                  7:15 – 8:30 Junior/Senior L1 Cheer*  

*Age will be determined by enrolled students.

 

 

 

Friday

3:45-5:00 15/U Intensive                          3:45-4:45 6/U Intensive                3:45-5:00 10/U Intensive

5:15-6:30 8/U Intensive                                                                                           5:15-6:30 12/U Intensive
IMG_0097 copy2

 

 

 

Saturday

9:00-10:00 First Steps                             9:15-10:00 Musical Theatre        9:00-9:45 Mini Tumbling

10:15-11:15 Bright Beginnings                                                                             10:00-11:00 Level 1 Tumbling

.                                                                                                                                      11:15-12:15 Level 2 Tumbling

.                                                                                                                                      12:15-1:15 Level 3 Tumbling (invite only)

.                                                                                                                                         1:15-2:30 Level 2 Cheer (Tryout Only)

 

Comments are closed